PastGuide, czyli mobilny ”wehikuł czasu”

Szczecińska firma informatyczna Pixel Legend jako jedyna firma z Polski została nagrodzona w unijnym programie - SME Instrument. Pixel Legend zdobyła grant i jako pierwsza na świecie zbuduje mobilny ”wehikuł czasu”.

Aplikacja PastGuide umożliwia oglądanie przez ekran tabletu lub smartfona  ulic w takim kształcie, w jakim były w okresie średniowiecza. PastGuide generuje zmieniający się na bieżąco obraz 3D otaczających nas obiektów. W ten sposób możemy zobaczyć, jak nie tylko ulice, ale i konkretne budynki miasta wyglądały kilkaset lat temu.

”Na bazie GPS-a aplikacja określa gdzie się znajdujesz, a także, w którą stronę kierujesz swoje mobilne urządzenie i w ten sposób pokazuje historyczne budowle, ale także  ludzi wokół ciebie, zaprzątniętych swoimi sprawami” – wyjaśnia Jan Filipowiak, właściciel Pixel Legend.

Dodatkowo w aplikacji możemy odtworzyć różne wydarzenia historyczne z interesującej nasz lokalizacji. Z PastGuide można korzystać zdalnie z różnych rejonów świata, co może ułatwić np: osobom niepełnosprawnym wirtualne zwiedzanie miast.

”To duże przedsięwzięcie” – mówi  Filipowiak. ” Budowa jednej sceny zajmie ok. 3 miesięcy, ale za każdym razem będzie to coś nowego, ekscytującego. Przede mną i zespołem pół roku intensywnej pracy nad projektem we współpracy z wybraną jednostką z Polski. Następnie planujemy wyjść szerzej na europejskie rynki”.

Firma na dzień dzisiejszy kończy testowanie aplikacji, która, jak zapewnia dyrektor Pixel Legend, będzie dostepna jeszcze w wakacje w tym roku.

http://www.telix.pl 

2015-05-29