Obrót bezgotówkowy Polska vs Szwecja 20:80

Co czwarty Polak nie posiada rachunku bankowego lub konta w SKOK. Co trzeci Polak nie posiada karty płatniczej, a osoby takie wykonują blisko 40% wszystkich płatności gotówkowych w Polsce. Około jedną trzecią wszystkich transakcji gotówkowych stanowią płatności wykonywane przez posiadaczy kart w miejscach nieakceptujących kart płatniczych. W 2014 r. Polska zajmowała jedno z ostatnich miejsc wśród państw UE pod względem liczby transakcji instrumentami płatniczymi. Na 1 mieszkańca przypadało tylko 101 takich transakcji.

Jak poprawić te wskaźniki?. Czy jest możliwe, aby Polska dołączyła do czołówki krajów, których społeczeństwa są niemal bezgotówkowe?

Czołowi eksperci ze Szwecji spróbują odpowiedzieć na te pytania podczas konferencji pt.

OBRÓT BEZGOTÓWKOWY – JAK WDROŻYĆ MODEL SZWEDZKI NA RYNEK POLSKI?

Szwecja od wielu lat stawia na rozwój społeczeństwa bezgotówkowego – płatności elektroniczne stanowią tam już 80% wszystkich zawieranych transakcji. Ma też jeden z najwyższych poziomów korzystania z bezgotówkowych instrumentów płatniczych w UE, bo aż 402 na jednego mieszkańca w 2014 roku.

O tym jak wygląda droga do społeczeństwa bezgotówkowego na przykładzie Szwecji opowie Niklas Arvidsson, profesor KTH Royal Institute of Technology w Sztokholmie specjalizujący się w obszarze innowacji w sektorze płatniczym.  O rozwoju płatności kartami opowie Kurt Gjesten, prezes Pan Nordic Card Association. Natomiast doświadczenia Narodowego Banku Szwecji we wspieraniu obrotu bezgotówkowego  przedstawi Erik Lenntorp z Sveriges Riksbank.

Wszystkich zainteresowanych wydarzeniem zapraszamy 17 marca 2016 roku na godz. 10.00 do Sali pod Kopułą Ministerstwa Rozwoju, Pl. Trzech Krzyży 3/5 (wejście od ul. Wspólnej).

Konferencja „Obrót bezgotówkowy – jak wdrożyć model szwedzki na rynek polski?” organizowana jest przez Instytut Innowacyjna Gospodarka we współpracy z Ambasadą Szwecji. Przedsięwzięcie zostało objęte honorowym patronatem Narodowego Banku Polskiego, Ministerstwa Rozwoju oraz Ministerstwa Finansów. Partnerem głównym wydarzenia jest Visa Europe. Partnerami wspierającymi są eService oraz Vivus Finance. Patronat medialny nad projektem objęły Centrum Prasowe PAP, Gazeta Finansowa, portal cashless.pl oraz Portal Innowacji www.pi.gov.pl. Udział w konferencji jest bezpłatny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, prosimy o przesyłanie potwierdzeń obecności (imię i nazwisko, podmiot) do 15 marca 2016 r. na adres: [email protected] lub [email protected]

Projekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

Sylwetki prelegentów:

Niklas Arvidsson – profesor dynamiki przemysłowej w Royal Institute of Technology w Sztokholmie. Absolwent biznesu międzynarodowego w Wyższej Szkoły Handlowej w Sztokholmie. Obszarem jego zainteresowań badawczych jest innowacyjność, organizacje i systemy uczące się a także innowacje w sektorze płatności. Koordynował projekty badawcze poświęcone wprowadzaniu usług płatności mobilnych w czasie rzeczywistym, wpływowi usług płatności mobilnych na przedsiębiorców, społeczeństwu bezgotówkowemu czy przyszłości systemów płatniczych.
   
Inga Eriksson Fogh – ambasador Szwecji w Polsce od września 2015 roku. Do Warszawy została oddelegowana już po raz drugi. W latach 1980-1982 pełniła w ambasadzie funkcję drugiego sekretarza. W swojej karierze sprawowała także funkcje ambasadora w Danii, Tajlandii i Indiach i trzykrotnie pracowała w Stałym Przedstawicielstwie Szwecji przy ONZ w Nowym Jorku. Jej mąż Peter Fogh jest prawnikiem. Między wyjazdami na placówki dyplomatyczne pracowała w Kancelarii Premiera i Kancelarii Ministra Spraw Zagranicznych w Sztokholmie. W wolnym czasie spaceruje, chodzi do opery i na koncerty, czyta książki i podróżuje.
   
Jenny Fossum – pracuje jako Senior Service Designer w Transformator Design. Zajmuje się obszarem doświadczeń klienckich, opracowywaniem strategii i usług, ma również doświadczenie zawodowe w pracy dla czołowych agencji rządowych w Szwecji. Posiada profesjonalną wiedzę w zakresie customer experience management oraz brand innovation. Chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem, występuje na konferencjach oraz pracuje również jako wykładowca i trener zarówno w sektorze nauki jak i biznesu.
   
Kurt Gjesten – dyrektor zarządzający oraz prezes Pan Nordic Card Association. W ramach swojej pracy w Pan Nordic Car Association był odpowiedzialny za wdrażanie standardu SEPA Card Framework. Członkami Pan Nordic Card Association są banki regionu nordyckiego i bałtyckiego. Kurt posiada 19-letnie doświadczenie w sektorze kart płatniczych. Przed objęciem stanowiska w Pan Nordic Card Association  pracował w PBS A/S (Nets A/S). Jest również członkiem zarządu nexoorg – organizacji mającej na celu wdrażanie uniwersalnych standardów w sektorze płatności. Jest absolwentem Kopenhaskiej Szkoły Biznesu.
   
Tadeusz Kościński – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju. Przez całą karierę zawodową związany z sektorem bankowym. Od 1997 roku pełnił funkcję dyrektora w Banku Zachodnim WBK S.A. Wcześniej pracował w Polskim Banku Rozwoju S.A., Banku Przemysłowo-Handlowym, Banku Śląskim i Banku Pomorskim, a także w dwóch bankach w Londynie.
Absolwent Goldsmith’s University of London. Fundator Fundacji Kresy Historii.
   
Adrian Kurowski – Dyrektor Visa Europe w Polsce. Absolwent Wyższej Szkoły Ubezpieczeń i Bankowości w Warszawie (obecnie Akademia Finansów i Biznesu Vistula). Karierę zawodową rozpoczął w 2001 r. w firmie doradczej KPMG, gdzie przez pięć lat kierował wieloma projektami dla instytucji finansowych. W 2006 r. objął stanowisko kierownika ds. portfela kart kredytowych w Polbank EFG, gdzie odpowiadał za wdrażanie programów partnerskich i wzrost dochodowości portfeli kart kredytowych. Z Visa Europe związany od 2011 r., kiedy to objął praktykę konsultingową dla regionu Europy Środkowo-Wschodniej i przez ponad 3 lata realizował wiele projektów w Polsce, Czechach, na Słowacji i Węgrzech. Od października 2014 r. dyrektor Visa Europe w Polsce.
   
Erik Lenntorp – kierownik Jednostki Infrastruktury Finansowej w Departamencie Stabilności Finansowej Narodowego Banku Szwecji. W Riksbank pracuje od 2009 roku, w tym czasie zajmował się m.in. kwestiami związanymi z przygotowaniem strategii kryzysowych. Był również odpowiedzialny za wdrożenie dyrektywy unijnej ustanawiającej ramy na potrzeby prowadzenia działań naprawczych oraz restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji w odniesieniu do instytucji kredytowych i firm inwestycyjnych. Erik Lenntorp jest doktorem nauk ekonomicznych oraz absolwentem magisterskiego programu European Master of Law and Economics (EMLE).
   
Loukas Notopoulos – Prezes zarządu Vivus Finance, lidera rynku mikropożyczek w Polsce. Wcześniej związany z Polbankiem. Przez pięć lat rozwijał ofertę i sieć sprzedaży kredytów hipotecznych, czego efektem były czołowe miejsca w rankingach kredytowych. Przez kolejne dwa odpowiadał za rozwój produktów dla MSP. W tym czasie Polbank został uznany przez Forbes najlepszym bankiem dla małych firm. W 2013 roku uruchomił Vivus Finance, który od tego czasu wyznacza trendy na rynku pożyczek on-line. Loukas rozpoczynał karierę zawodową w KPMG. Jest absolwentem Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Stuttgart Institute of Management and Technology.
   
Joanna Seklecka - związana z eService od września 2004 r., gdzie początkowo objęła stanowisko Dyrektora Departamentu Finansów i Księgowości, a później – Dyrektora Zarządzającego częścią biznesowo-operacyjną. W październiku 2011 została Wiceprezesem Zarządu eService S.A., Agenta Rozliczeniowego, należącego do Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego, w którym odpowiadała za biznes i finanse oraz za proces sprzedaży Spółki do jej współwłaściciela EVO Payments International. Obecnie jest Wiceprezesem odpowiedzialnym za rozwój Spółki, biznes i finanse. Posiada tytuł Biegłego Rewidenta. Jest absolwentką kierunku Finansów i Bankowości Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz studiów doktoranckich z zakresu Zarządzania.
   
dr Agnieszka Sznyk - Dyrektor Zarządzająca Fundacji Instytut Innowacyjna Gospodarka. Posiada ponad 15-letnie doświadczenie w branży Public Relations i Public Affairs. Przez wiele lat pracowała w sektorze NGO jako Specjalista ds. Komunikacji międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF. Od 3 lat zajmuje stanowisko Dyrektor Zarządzającej Fundacji Instytut Innowacyjna Gospodarka. Współautorka raportów "Innowacje 2015", "Kobiety w finansach" i badania polskich przedsiębiorców na temat barier innowacyjności w Polsce i metod ich przełamywania.
   
Adam Tochmański – Ekonomista. Absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1987 r. pracuje w NBP. Od 1998 r. jest dyrektorem Departamentu Systemu Płatniczego i sekretarzem Rady ds. Systemu Płatniczego, organu opiniodawczo-doradczego przy Zarządzie NBP. Od 2004 r. przedstawiciel NBP w Komitecie ds. Systemów Płatności i Rozrachunku Europejskiego Systemu Banków Centralnych. Od 2008 r. przewodniczący Koalicji na Rzecz Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności.

 

Program wydarzenia

2016-02-12